10 Żelaznych Zasad Odchudzania

1.Planuj Swoje Posiłki

planowanie posiłków

Jeśli wybierzesz drogę samodzielnego przyrządzania posiłków, warto zaplanować co będziesz jadł/jadła przez najbliższe kilka dni, a nawet na tydzień do przodu. Pomoże CI to mieć spokojną głowę, a nie problem typu – co ja mam dzisiaj zjeść. Plan działań to podstawa.

2. Obserwuj Swoje Ciało I Samopoczucie

 Zwróć uwagę jak reaguje Twój organizm na produkty, które będziesz spożywać. Każdy inaczej reaguje np. na nabiał. Jeśli będziesz szczęściarzem/szczęściarą i tolerujesz wszystko (to nie rzadkość), ominie Cię problem odrzucania czegokolwiek. Natomiast, jeżeli masz alergię na dany produkt albo nietolerancję – nie martw się i odsiej produkty, które sprawiają Ci dyskomfort.

3. Jedz Regularnie (Zgodnie Z Planem)

regularność

Organizm człowieka to cwana „bestia”, ale da się zaprogramować! Proponuję jeść 4-5 posiłków dziennie. Jeśli utrzymasz regularność np. godz. 8.00, 11.00, 14.00, 17.00, 20.00 – przez tydzień, zauważysz, że Twoje ciało samo poprosi Cię o pożywienie w okolicach tych godzin. Tym „przypominaczem” będzie uczucie głodu-ssania w żołądku.

4. Nie Podjadaj

nie podjadaj

 Podjadanie to inaczej roztrojenie organizmu. Wyobraź sobie, że pracujesz na linii produkcyjnej i Twoim zadaniem jest np. pakowanie świeczek do pudełek. Linia jest zaprogramowana tak, aby czas pakowania jednej świeczki nie przekraczał 30 sek. Tym samym, nie masz czasu na zbytnie rozpraszanie się.

W tym wypadku naszą przekąską będzie np. pisanie sms’a podczas pakowania, co spowoduje, że nie dasz rady wyrobić się w czasie pakowania i puścisz dalej niezapakowane świeczki. Przekładając to na nasze odchudzanie – nie rozstrajaj organizmu, bo stracisz czas na przywracanie go do równowagi. Jedynym Twoim ratunkiem jest picie wody pomiędzy posiłkami.

5. Jedz „Czysto”, Odstaw „Śmieciowe” Produkty (M.in. Fastfood’y)

zdrowe produkty

Lubisz pizzę? Kto nie lubi? Nie mówię, żeby sobie jej wiecznie odmawiać, ale…

Przyjmijmy, że 100 gramów pizzy (już nie ważne jakiej) to 200 k/cal. Średnia pizza waży około 800 gramów. Komu się nie zdarzyło zjeść całej średniej pizzy? Tobie? a może Tobie? Mnie się zdarza, przyznaję się bez bicia? Tak.. 1600 k/cal jesteśmy w stanie w miarę szybko wchłonąć do naszego ciała. Tylko, kto jest z tego zadowolony?

Na pewno nie Twoje ciało, jednak kubki smakowe mają mega ucztę. Chyba już wiesz o co chodzi, wystarczy zamienić pizzę na produkty bogate w wartości odżywcze. Zdziwisz się , że objętość 1600 k/cal przedstawiona w produktach „czystych” jest znacznie większa , niż średnia pizza.

6. Woda i Jej Prozdrowotne Funkcje

pij wodę

 Nasze ciała składają się głównie z wody, a więc niezbędne jest jej dostarczanie w odpowiedniej ilości. Przypomnę, że pragnienie (uczucie ochoty na napicie się czegoś) jest objawem odwodnienia, czego nie chcemy. W miarę możliwości, pamiętaj o nawadnianiu się (proponuję zacząć od 8 szklanek wody dziennie). Po tygodniu, zobaczysz jak Twoje samopoczucie wzrośnie.

7. Odstaw Słodycze i Słodkie Napoje

nie jedz cukru

Wiesz co? Nie wiem, jak to zrobisz, ale masz 3 dni na pozbycie się wszelakiego cukru ze swojego domu? Pamiętasz programowanie organizmu? W tej chwili masz wgrany program, lubię słodycze i wydaje Ci się, że nie możesz się bez nich obejść. Ależ możesz i zrób to w 3 dni. Będzie ciężko? tak, ale tylko przez krótką chwilę. Gwarantuję, że jeśli odstawisz cukier na 10 dni – organizm się odzwyczai i nie będzie go potrzebował. Wystaw Silną Wolę na próbę, uwierz mi opłaca się. Kto jak nie TY? Powodzenia.

8. Warzywa i Owoce

witaminy

Jeśli lubisz, jedz na surowo, w drugiej kolejności gotuj, a w trzeciej smaż. Te produkty, to źródła witamin, błonnika oraz wartości odżywczych. Warzywa powinny się znaleźć przynajmniej w czterech posiłkach, a owoce mogą być posiłkiem samym w sobie.

9. Manipulaca Umysłu

manipulacja

Słyszałeś/aś, takie powiedzenie im większy talerz tym więcej jemy? Nasz mózg lubi zapełniać puste miejsca np. nakładasz sobie obiad na dużym talerzu, jak często Ci się zdarzało zapełnić cały talerz jedzeniem? No właśnie. Jest na to sposób, stosuj mniejsze talerze, miski itp. I wypełnij je po brzegi, wtedy będzie pewność, że nie zjadasz za dużo.

10. Ruch, Regeneracja, Odpoczynek

regeneracja

Z ruchem tak jak z wodą, jak dla mnie to nierozerwalna para. Ruch sprawia, że nabieramy siły, witalności, chęci do działania. Podczas ruchu wytwarzają się endorfiny i dużo, dużo więcej korzyści. Nie musisz chodzić na siłownię, ale zrób te 10 tys. kroków dziennie. Za dużo? zacznij od 3 tys . kroków. Po prostu rusz dupę z fotela, łóżka, tapczanu i zacznij się ruszać.

Zadbaj o dobry sen, to wtedy zachodzą wszelkie akcje lecznicze w organizmie. Jaki sen – taki cały dzień. Pośpij te 6-8 godzin, czasami potrzebujesz więcej? To śpij! Jak się nie wyśpisz, to nie muszę Ci tutaj wymieniać jaka/jaki jesteś? No właśnie, nie warto drażnić innych ?