Arnold Schwarzwenegger w pigułce (7x Mr.Olympia)


Krótka historia z życia Arnolda Schwarzweneggera (czas trenowania na siłowni – Wzloty i Upadki)


Arnold Schwarzwenegger zaczynał treningi w wieku 16 lat, w skromnej siłowni piwnicznej.Mierzył wówczas 180 cm. wzrostu i ważył około 60 kilogramów.Młody Arnold ćwiczył 6 razy w tygodniu po 2 godziny dziennie.Jak większość początkujących adeptów kulturystyki, przez pierwszy rok treningów pakował głownie klatkę piersiową i bicepsy.Nóg nie ćwiczył wcale.Jego postępy były niesamowite, w tym samym roku zadebiutował na zawodach,w Steier Hof Hotel, które odbywały się Graz w Austrii.Dostał się do finału co było nie lada osiągnieciem w tamtym czasie.Potem spotkał Kurta Marnula, byłego Mister Austria, który był pod wrażeniem jego budowy ciała i zaprosił go do uczęszczania do siłowni Athletic Union w Graz. Tam rozpoczął prawdziwe długie i intensywne treningi bez wymówek.Podczas służby wojskowej, samowolnie opuścił jednostkę i pojechał na konkurs “Mister Europa Junior” – zajął w nim I miejsce.


kulturystaW 1966 roku Arnold Schwarzwenegger wygrał Międzynarodowe Zawody w Trójboju Siłowym w Niemczech i Mister Europa amatorów. Tego samego roku wystartował na swoich pierwszych zawodach Mr. Universe w Londynie.Przed konkursem dużo się mowiło o 19-letnim Arnoldzie, który pomimo tak młodego wieku miał już olbrzymie bicepsy o obwodzie 50 cm.W ciągu 3 lat walki z ciężarami Arnold Schwarzwenegger wypracował 60 kg mięśni (jego waga pozakonkursowa wynosiła 120 kg przy wzroście 188 cm) co przekładało się na  niesamowitą siłę.Bez problemu wyciskał 200 kg na ławce poziomej, a w martwym ciągu pokonał 310 kg.W zawodach Mr.Universe Arnold zdobył II miejsce, za Chetem Yortonem, który mimo mniejszej masy mięśniowej był bardziej dojrzały, opalony i miał ładniejsze mięśnie.Natomiast Arnold pozostawił po sobie niesamowite wrażenie.

Gdy spiker wymawiał jego imię przed wejściem na scenę, słychać było głośną wrzawę i aplauz publiczności. Po swoim występie Arnold Schwarzwenegger  został  nagrodzony gromkimi brawami na stojąco.”Osiągnąłem ten cel podczas zawodów Mr. Universe w 1966 roku, kiedy to zająłem drugie miejsce [w klasie amatorskiej wysokich mężczyzn] za Chetem Yortonem, który bez cienia wątpliwości był wówczas lepszy ode mnie.Jednak to ja skupiałem uwagę wszystkich, bo on miał 28 lat i był już znany, a ja miałem zaledwie 19 lat i 50 centymetrów w obwodzie ramienia i silną budowę ciała – sensacja, o której nikt jeszcze nie słyszał. Trzykrotnie mnie wywoływano, bym pozował (dwa razy bisowałem), co nigdy wcześniej się nie zdarzało.” 

Główną przyczyną jego porażki (na Mr.Universe) były słabo rozwinięte nogi.Dlatego też, po powrocie do domu Schwarzenegger napisał list do swojego idola, Rega Parka, z prośbą o radę, jak trenować nogi.Reg Park zaproponował serię wspólnych pokazów w Anglii i przez tydzień Arnold trenował z Parkiem.Spotkanie z 3-krotnym Mr. Universe było dla Arnolda niesamowitym przeżyciem i w czasie tych kilku spędzonych razem dni Arni sporo się nauczył.Arnold Schwarzwenegger ostro zabrał się za trening nóg, a łydki trenował codziennie. Rok późnej Schwarzenegger wygrał Mister Universe NABBA amatorów, w Londynie przed Dennisem Tinerino.Zwycięstwo zawdzięczał swoim olbrzymim ramionom i masywności górnej części ciała, chociaż Tinerino miał lepsze od niego mięsnie brzucha i nóg.


Ogromnej motywacji do dalszych treningów dodało Schwarzeneggerowi zaproszenie od Rega Parka do Afryki Południowej i zamieszkanie na jakiś czas w jego domu, gdzie mogliby razem trenować.Arnold pojechał więc do Afryki Południowej, by trenować razem z Regiem Parkiem.Regi wpajał Arnoldowi jak ważne są nogi, dawał mu cenne wskazówki ze swojego doświadczenia.Celem tych rad było wyrobienie w Arnoldzie  nawyku ciężkiego treningu nóg.Tak aby sylwetka była równomierna, a całość prezentowała się idealnie.W 1968 roku budowa ciała Schwarzeneggera zdecydowanie się poprawiła i Arnold wygrał mistrzostwa Niemiec w trójboju siłowym, a później Mister International w Meksyku oraz Mister Universe zawodowców w Londynie organizowane przez NABBA.

Później otrzymał zaproszenie od Joe Weidera do startu w Mr. Universe IFBB 1968 ,w Miami na Florydzie. Przegrał z Frankiem Zane’m, który ważył o 25 kg mniej od Arnolda, ale jego sylwetka była bardziej dojrzała, miał lepszą symetrię, opaleniznę, wcięcia, proporcję i pięknie wyrzeźbione nogi. Wtedy oznajmił światu: “W następnym roku rozniosę wszystkich.Będę trenował 10 godzin dziennie, jeżeli będę musiał!”

mr.olympiaDzisiaj Arnold tak to opisuje “Jestem pewien, że jeśli przegrywałem, to przegrywałem sprawiedliwie, nigdy mnie nie oszukano.Nie załamałem się po zajęciu drugiego miejsca po Checie Yortonie, gdyż szczytem moich marzeń było uplasowanie się w pierwszej szóstce, a Yorton był zdecydowanie lepszy ode mnie.Gdy przegrałem z Sergio Olivą (Mr. Olympia w 1969 roku), był to sprawiedliwy wynik.Był wówczas wyraźnie lepszy niż ja. Jednak gdy przegrałem z Frankiem Zane’m, nie mogłem wprost pojąć, jak ten kurdupel mógł mnie pobić. Dopiero później, gdy poznałem znaczenie jakości, gdy doceniłem wagę proporcji, posiadania wspaniałych mięśni brzucha czy łydek, zrozumiałem, dlaczego doświadczeni sędziowie wybrali wtedy właśnie Franka.

Wygrał sprawiedliwie lecz w dniu zawodów nie dostrzegłem tego i będąc w obcym kraju tysiące kilometrów z dala od domu czułem się zdruzgotany.“Jakkolwiek załamany by nie był, zdobył już wtedy poparcie Joe Weidera, który mimo porażki z Zane’m uważał, że Arnold obdarzony jest “umysłem i sercem mistrza”.I tak dwudziestojednolatek przeniósł się z pomocą Joe Weidera do Santa Monica, gdzie miał stworzone warunki do tego, aby zawodowo zająć się kulturystyką.

Arnold Schwarzwenegger  zaczął pracę u Weider’a. Jego pensja wynosiła 200 dolarów tygodniowo za pisanie artykułów treningowych i zdjęcia do jego pism Muscle Builder oraz Mr.America.Dostał mieszkanie i pożyczonego volkswagena, do którego Austriacki Dąb z ledwością się mieścił.Najważniejsze dla Arnolda było to, że mógł trenować w słynnym klubie Gold’s w Venice z takimi mistrzami, jak Frank Zane, Dave Drapper i Zabo Koszewski.Wszystko sprzyjało tu ciężkiemu treningowi: klimat, plaże, jedzenie, regularne dochody i darmowe zaopatrzenie w suplementy.Arnold zaczął trenować 2 razy dziennie, co pozwalało mu na poświęcenie całej sesji treningowej na jedną lub maksymalnie dwie grupy mięśniowe.W czasie porannego treningu mógł dać z siebie wszystko (i dawał!), potem dobrze zjeść, odpoczywać cały dzień i wieczorem wypoczęty wrócić do siłowni na drugą sesję treningową.

Rok później, w 1969 roku, różni ludzie odradzali mu występ w Mister Universe IFBB, ponieważ twierdzili, że nie ma szans na zwycięstwo.Arnold udzielił wywiadu dla Muscle Builder/Power, w którym powiedział:
Wszyscy amerykańscy kulturyści to pieprzeni tchórze i dlatego nie chcą ze mną współzawodniczyć.
Rozwścieczyło to amerykańską opinię publiczną i Arnold dostał wówczas sporo listów przepełnionych nienawiścią do niego, ale pewny swoich możliwości wystąpił na Mister Universe IFBB w 1969 roku i wygrał je. Powiedział wtedy:

Wreszcie dostałem wszystkich amerykańskich kulturystów; mam zamiar w przyszłym tygodniu pojechać do Europy na NABBA Universe, może tam zostało jeszcze paru tchórzliwych kulturystów.”


kulturysta
Ludzie wrzeszczeli, nagle zostali jego fanami, zaczęli go kochać.Kilka miesięcy później po raz pierwszy wystąpił na Mister Olimpia, które było organizowane w Nowym Jorku.Podczas zawodów Mr. Olympia w 1969 roku Arnold dowiedział się, dlaczego zwą Kubańczyka Sergio Olivę “Mitem”.Słynął z niekończących się treningów przed zawodami, czasami trwających nawet po dwie godziny.

Podczas przygotowań nosił długi biały płaszcz, więc nie można było zobaczyć, jak wyglądały jego mięśnie. “Gdy nadchodziła pora, by wejść na scenę – wspomina Arnold – Sergio zdejmował ów płaszcz i szedł sobie korytarzem przede mną.W pewnym momencie niedbałym ruchem jednego ramienia naprężył największy mięsień najszerszy grzbietu, jaki w życiu widziałem.Wzruszył drugim ramieniem i wyskoczył drugi mięsień najszerszy. Był taki szeroki, że blokował światło w całym korytarzu.Jeśli o mnie chodzi, to przegrałem zawody jeszcze przed wejściem na scenę.Byłem całkowicie onieśmielony.

Przegrał wtedy z niesamowitym Sergio Olivą.Sędziowie głosowali 4:3 na Sergio, ale Arnold Schwarzwenegger wiedział, że potrzebuje lepszej jakości mięsni i lepszych kształtów, by móc w przyszłości wygrać z tym facetem o ultra wąskiej talii i ogromnych ramionach, nogach i klacie.

Schwarzwenegger się nie poddawał.Jeśli przegrał konkurs, to znaczy że musiał być jakiś powód.Miał odpowiednią masę i wiedział, jak trenować, jednak brakowało mu nieco szczegółowej rzeźby i definicji mięśni oraz wiedzy na temat odżywiania się.Amerykanie grali w tę grę według zupełnie innych zasad. Stwierdził, że musi trenować w Stanach; musiał się bowiem dowiedzieć, jakie chwyty stosują przeciw niemu jego amerykańscy konkurenci.Kalifornia, ze swoim słońcem, plażami i gwiazdami filmowymi zawsze działała na jego wyobraźnię.

Jeszcze w 1969 roku wygrał Mister Universe NABBA w Londynie i zdobył tytuł zawodowego Mister Europe IFBB w Niemczech.W tym czasie do Venice przybył znany ze swej ogromnej siły Franco Columbu, by tam żyć i trenować.Arnold często razem z nim trenował, zwłaszcza klatkę i to Franco wymusił na Arnoldzie używanie naprawdę bardzo dużych ciężarów.Arnold musiał porządnie napocić, by dotrzymać kroku Franco z jego obciążeniami treningowymi.Dzięki temu jego sesje treningowe były efektywne.Połączenie pozytywnej atmosfery w klubie, wysokiej jakości sprzętu, wspaniałych partnerów treningowych, takich jak: Frank Zane, Franco Columbu, Dave Drapper oraz lepsze zrozumienie swojego ciała i lepsze odżywianie pozwoliło Arnoldowi na uzyskanie znakomitej formy.

W pierwszym swoim starcie w 1970 r. Schwarzenegger zwyciężył na Mister Universe NABBA, w Londynie (był to już jego 5-ty tytuł Mister Universe, w tym 4-ty w kategorii zawodowców), a potem wygrał jeszcze AAU Pro Mr. World w Columbus i pełen nadziei na zwycięstwo szykował się do konkursu Mr. Olimpia, który jest zdecydowanie najbardziej poważany w świecie zawodowej kulturystyki.


siłowniaArnold bardzo dobrze przygotował się do tego konkursu i wygrał go pokonując swojego zeszłorocznego pogromcę, czarnoskórego Sergio Olivę.W ciągu kilku tygodni Arnold pokonał najlepszych kulturystów świata, takich jak: Reg Park, Dave Drapper, Franco Columbu, Boyer Coe, Dennis Tinerino i 3-krotny zwycięzca Mister Olimpia Sergio Oliva.Arnold został uznany za najlepiej zbudowanego człowieka na świecie i osiągnął cel, który postawił sobie będąc zaledwie 15-letnim chłopcem. 5 następnych konkursów Mr. Olimpia również zakończyło się jego sukcesem.Arnold Schwarzwenegger nie miał wtedy sobie równych.

Na 4 lata wycofał się z kulturystyki, by poświecić się karierze filmowej.W 1980 roku wrócił na scenę i wygrał swoje ostatnie zawody: po raz siódmy zdobył tytuł Mr. Olimpia na konkursie w Sydney.Gdyby nie jego 4-letnia przerwa w startach prawdopodobnie 11 razy zdobyłby tytuł Mr. Olimpia.Tego nigdy się nie dowiemy.

W roku 1977 został nakręcony film dokumentalny z Arnoldem w roli głównej – Pumping Iron (reż. Roberta Fiorea i George’a Butlera).Film dokumentuje historię przygotowań do zawodów Mr. Olympia oraz Mister Universe w 1975 roku czołowego kulturysty lat siedemdziesiątych – Arnolda Schwarzeneggera – oraz innych wybitnych kulturystów tamtego okresu.Film poza samym okresem przygotowań skupia się przede wszystkim na pokazaniu charakteru i osobowości wszystkich kulturystów, ich stylu życia i poprzez to świata kulturystyki lat 70., która zaczynała zyskiwać coraz większą popularność.

Film ten stał się przepustką do dalszej kariery aktorskiej Arnolda, a także spowodował powszechne międzynarodowe zainteresowanie kulturystyką. 

Wymiary Arnolda w najlepszych latach:Urodzony: 30.07.1947
Wzrost: 188 cm
Waga startowa: 108 kg
Waga poza sezonem: 117 kg
Największe sukcesy: 7 tytułów Mister Olimpia (1970-75 i 1980), 5 tytułów Mr. Universe
Obwód bicepsa: 56 cm
Klatka piersiowa: 147 cm
Talia: 86 cm
Udo: 73 cm
Łydka: 51 cm

Arnold Schwarzenegger zdobyte tytuły:

1963: zawody w Graz, Austria, Steier Hof Hotel (drugie miejsce)
1965: Junior Mr. Europe w Stutgarcie, Niemcy (pierwsze miejsce)
1966: Mr. Europe (pierwsze miejsce, amatorzy)
Najlepiej zbudowany mężczyzna Europy (pierwsze miejsce)
NABBA Mr. Unverse w Londynie (drugie miejsce, kategoria wysokich amatorów)
1967: NABBA Mr. Universe w Londynie (pierwsze miejsce, kategorie wysokich amatorów i ogólna)
1968: NABBA Mr. Universe w Londynie (pierwsze miejsce, kategorie wysokich zawodowców i ogólna)
IFBB Mr. Universe w Miami, Floryda (pierwsze miejsce, kategoria wysokich zawodników)
IFBB Mt. International w Tijuana w Meksyku (pierwsze miejsce, kategorie wysoka i ogólna)


1969: IFBB Mr. Universe w Nowym Jorku (pierwsze miejsce)
IFBB Mr. Olympia w Nowym Jorku (drugie miejsce)
NABBA Mr. Universe w Londynie (pierwsze miejsce, kategorie wysokich zawodowców i ogólna)
Mr. Europe w Essen, Niemcy (pierwsze miejsce, kategorie wysokich zawodowcow i ogólna)
1970: NABBA Mr. Universe w Londynie (pierwsze miejsce, kategorie wysokich zawodowców i ogólna)
AAU Pro Mr. World w Columbus, Ohio (pierwsze miejsce)
IFBB Mr. Olympia w Nowym Jorku (pierwsze miejsce)
1971: IFBB Mr. Olympia w Paryżu (pierwsze miejsce)
1972: IFBB Mr. Olympia w Essen, Niemcy (pierwsze miejsce)
1973: IFBB Mr. Olympia w Nowym Jorku (pierwsze miejsce)
1974: IFBB Mr. Olympia w Nowym Jorku (pierwsze miejsce)
1975: IFBB Mr. Olympia w Pretorii, Południowa Afryka (pierwsze miejsce)
1980: IFBB Mr. Olympia w Sydney, Australia (pierwsze miejsce)


Odpowiedź na pytanie, kto ma najlepsze bicepsy w historii kulturystyki, jest bardzo łatwa.To oczywiście Arnold Schwarzenegger, najlepszy kulturysta wszech czasów.Nikomu innemu nie udało się połączyć w takim stopniu jak Arnoldowi ogromnych wymiarów z fantastycznymi kształtami.Bicepsy Schwarzeneggera do dzisiaj pozostają wzorem dla ogromnej rzeszy fanów kulturystyki.Arnold zawdzięcza je metodologicznemu podejściu do ich treningu, którego głównymi zasadami było urozmaicenie i intensywność ćwiczeń.Należy jeszcze wspomnieć o jego klatce piersiowej , jest przez wielu ludzi uważana za najlepszą, największą i najpełniejszą, łączącą estetykę z wymiarami.

Kilka ciekawych wypowiedzi Arnolda:

” Tommy, co to jest do k**** jasnej? Taką sumę wydaję tygodniowo na same witaminy! – w momencie otrzymywania czeku za zdobycie swojego pierwszego tytułu Mr. Olympia od promotora i właściciela sali Toma Minnichielo.” – 1970

“Kiedy miałem 10 lat, naszła mnie myśl, że w czymś muszę stać się najlepszy.” – 1974

“Dla zdrowia najlepszymi aktywnościami są pompowanie mięśni i dźwiganie ciężarów.” – 1975

“W domu, w sali, na scenie pozując przed publicznością 5000 ludzi, mam uczucie jakbym doznawał orgazmu. Czuję to w nocy i w dzień.Czyż to nie jest wspaniałe? Więc jestem w niebie.” -1975

“Bądź głodny sukcesów, bądź zdrowy, bądź dżentelmenem, mocno wierz w siebie i pokonuj granice możliwości.”- 1975

“Mleko jest dla dzieci, kiedy się dorośnie trzeba pić piwo. – z filmu “Pumping Iron.” – 1977

“Pamiętam swój pierwszy trening.Do siłowni jechałem trzynaście kilometrów na rowerze, a potem trenowałem z ciężarami jak nawiedzony.Po treningu wsiadłem na rower i chciałem wracać do domu, ale się przewróciłem. Byłem tak osłabiony, że z ledwością mogłem go utrzymać.Moje nogi były jak z waty. Całe ciało było bez czucia i pulsowało.Oparłem go na rowerze i zacząłem pchać.W jakiś czas potem ponownie próbowałem na niego wsiąść.Ponownie się przewróciłem i już do samego domu szedłem piechotą, pchając rower przed sobą.To było moje pierwsze doświadczenie z ciężarami, ale wariowałem na ich punkcie” -1979

“Dobre napompowanie jest jak dobry seks. trenuję dwa, czasami trzy razy dziennie.Za każdym razem uzyskuję napompowanie.To jest wspaniałe uczucie. Mam uczucie, jakbym miał orgazm przez cały dzień – w czasie wywiadu w programie Johnny Carsona Tonigh Show.” – 1979

“Kiedy miałem 10 lat marzyłem o Ameryce i tym, by być innym niż wszyscy” – 1979

“Czym innym jest idealizowanie bohaterów, a zupełnie czym innym wyobrażanie siebie na ich miejscu.Gdy spotkałem wspaniałych ludzi, mówiłem do siebie: “Ja też tam będę. ” -1979

“Większość kulturystów ma jedynie mglista wizję tego, jak chcieliby wyglądać.Nie mówią sobie: “Ja zwyciężę. Atmosfera klubu przepełniona jest negatywnymi impulsami.Nie raz słyszałem narzekanie: “Co? Jeszcze jedna serię?”.To jest to co ich niszczy. Zawsze uważałem, że jeśli trenuje się bez celu, traci się tylko energię.” – Arnold: The Education of Bodybuilder – 1979

“Po pięcioletniej przerwie w startach ponowne zastosowanie wojny psychologicznej było czymś wspaniałym – wspominając swój powrót i zwycięstwo w Mr. Olimpia.” – 1980

“Joe Weider może być wspaniałym przyjacielem, ale jak tylko wejdziesz z nim w interesy, musisz uważać na swoją dupę.” – 1980

“Conan był darem niebios w mojej karierze, ale Terminator automatycznie podwoił moją cenę.” – 1986


Rozszerzona biografia Arnolda Schwarzeneggera

W relacji z rodzicami

Dorastał w rodzinie katolickiej, która uczestniczyła w mszy w każdą niedzielę.Jego ojciec był lokalnym szefem policji i służył w II wojnie światowej jako hauptfeldwebel po dobrowolnym wstąpieniu do partii nazistowskiej w 1938 r.Został ranny w bitwie o Stalingradem, ale został zwolniony w 1943 r. w związku z atakiem malarii.Poślubił matkę Schwarzeneggera 20 października 1945 r .; miał 38 lat, a ona 23. Według Arnolda Schwarzeneggera jego rodzice byli bardzo surowi: „W Austrii był to zupełnie inny świat … jeśli zrobiliśmy coś złego lub sprzeciwiliśmy się naszym rodzicom, nie oszczędzano kija.”.Ojciec Gustav wolał swojego starszego syna Meinharda niż Arnolda.

Jego faworyzowanie było „silne i rażące”, co wynikało z bezpodstawnego podejrzenia, że ​​Arnold nie był jego biologicznym dzieckiem.Schwarzenegger powiedział, że jego ojciec „nie miał cierpliwości, by słuchać lub rozumieć moje problemy”.Za to Arnold miał całkiem dobre relacje z matką i utrzymywał z nią kontakt aż do jej śmierci.W swym późniejszym życiu w USA Schwarzenegger zlecił Centrum Szymona Wiesenthala zbadanie historii jego ojca w czasie wojny.Nie przyniosło to żadnych dowodów na udział Gustawa, w okrucieństwach, pomimo jego przynależności do partii nazistowskiej i Sturmabteilung (SA).Pochodzenie Gustava bowiem spotkało się, z szerokim zainteresowaniem prasy podczas kampanii na burmistrza Kalifornii w 2003 r.

Dziecko obiektywów

Schwarzenegger zyskał światową sławę jako ikona hollywoodzkiego filmu akcji.Jego przełomowym filmem był epicki obraz zatytułowany “Conan Barbarzyńca” z 1982 r., który stał się hitem kasowym (efektem dowodzącym sukcesu była kontynuacja filmu).W 1984 roku Arnold Schwarzenegger wystąpił w tytułowej roli, w popularnym thrillerze science fiction, w reż.Jamesa Camerona, pod tytułem “The Terminator”. Następnie zagrał postać Terminatora w większości późniejszych części tej serii – “Terminator 2: Dzień sądu” (1991), “Terminator 3: Bunt maszyn” (2003), “Terminator Genisys” (2015), oraz “Terminator: Mroczne przeznaczenie” (2019). Wystąpił oprócz tego w wielu innych i udanych filmach, takich jak “Commando (1985), “Uciekinier” (1987), “Predator” (1987), “Bliźniacy” (1988), “Pamięć absolutna” (1990), “Gliniarz w przedszkolu” (1990) i “Prawdziwe kłamstwa” (1994).

Nie tylko małżeństwo

Schwarzenegger ożenił się z Marią Shriver, siostrzenicą 35. prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego i córką wiceprezydenta demokratów z 1972 r. oraz byłego ambasadora Francji w 1986 roku – Sargenta Shrivera. Rozstali się w 2011 r. po tym, jak on przyznał się, że spłodził dziecko z inną kobietą w 1997 r  (rozwód został sfinalizowany w 2017 r.).

Gubernator stanu Kalifornia

Jako republikanin Schwarzenegger został wybrany po raz pierwszy 7 października 2003 r., w specjalnych wyborach odwoławczych, które pozwoliły mu zastąpić na stanowisku ówczesnego gubernatora Kalifornii Graya Davisa.Schwarzenegger został zaprzysiężony 17 listopada, aby służyć w ten sposób do końca kadencji Davisa.Został następnie ponownie wybrany w wyborach gubernatorskich w Kalifornii w 2006 r. W 2011 roku ukończył drugą kadencję jako gubernator.

Dobre synonimy

Schwarzenegger był nazywany „Austriackim Dębem” w czasach kulturystyki, „Arnie” lub „Schwarzy” podczas kariery aktorskiej, „Gubernator” (z połączenia „Gubernatora” i „Terminatora”) podczas swojej kariery politycznej oraz jest powszechnie znany w Japonii jako „Shuwa Chan”.Ciekawostki o Arnoldzie Schwarzeneggerze

Jest siedmiokrotnym zdobywcą Mr Olympia.

Chciano by zagrał główna rolę w filmie „Szklana pułapka”, jednak propozycję Schwarzenegger odrzucił.

Jest zdobywcą dwóch honorowych doktoratów – jeden z nich za działalność charytatywną.

Ma nieślubnego syna, efekt romansu z gospodynią domową, którą zatrudniał.

Cytaty Arnolda Schwarzweneggera

„Czułe godziny są milsze z kobietami, cygara smakują mi jednak lepiej w męskim towarzystwie.”

„Gdy szedłem do podium, pewien człowiek powiedział mi, że jestem równie dobrym politykiem co aktorem. Co za tani chwyt!”

 „Jeśli politycy nie mają jaj, wtedy nazywam ich zniewieściałymi.”

„Każdego ranka,kiedy wstaję z łóżka,podnieca mnie myśl,że mogę mieć wpływ na życie innych ludzi.”Źródła : http://zyciorysy.info/arnold-schwarzenegger.html

http://kfd.pl/arnold-schwarzenegger-wymiary-zdjecia-13770.html/